Види розподільчих щитів

Електричні щити та шафи

На всіх пасажирських вагонах незалежно від типу, заводу та країни будівлі управління електрообладнанням та системами кондиціонування повітря проводиться провідником лише з передньої панелі розподільної шафи. Відчиняти двері розподільної шафи та здійснювати будь-які включення всередині шафи провіднику категорично забороняється. На передній панелі кожної розподільної шафи під або над кожним апаратом, приладом, сигнальною лампою, світлодіодом вказується його призначення та дія (увімкнення, вимкнення).

Для підготовки розподільчого щита до роботи необхідно головний пакетний перемикач поставити в положення нормальна експлуатація. Після цього необхідно переконатися, що сигналізації працюють нормально (сигналізація замикання корпусу вагона, СКНБ). Після перевірки роботи сигналізацій необхідно перевірити заряд акумуляторної батареї та роботу споживачів (система освітлення, вентиляції, кондиціювання повітря, хвостові ліхтарі, електрокип’ятильник тощо)

Для екстреного знеструмлення електрообладнання вагона кожен розподільний щит обладнаний аварійною кнопкою червоного кольору («Аварія», «Захист»). Аварійною кнопкою користуються у разі займання у вагоні, заклинюванні та різких коливаннях стрілок електровимірювальних приладів, повному замиканні на корпус вагона. При знеструмленні електрообладнання за допомогою аварійної кнопки живлення подається тільки на сигналізації вагона, аварійне освітлення. Після екстреного знеструмлення вагона необхідно викликати поїздного електромеханіка для виявлення та усунення несправності.

Під час роботи заборонено зберігати біля розподільних щитів сторонні предмети – ковдри, мішки з білизною, інвентар для прибирання. Усі підходи до щитів мають бути вільні, а самі щити мають бути опломбовані з метою виключення несанкціонованого втручання у їхню роботу.

Під час поїздки включення та вимикання споживачів здійснюється за необхідності. Під час стоянок, а також при несправному генераторі або аварійному електропостачанні заборонено експлуатувати потужні споживачі – електрокип’ятильники, люмінесцентне освітлення, що живиться умформером, кондиціонер.

Електрощит купейного вагона 55в виробництва гдр
Електрощит плацкартного вагона 55В виробництва КВН
Електрощит купейного вагона 110В виробництва ТВЗ
Електрощит купейного вагона 55В виробництва ТВЗ
Електрощит купейного вагона 110В виробництва НДР.
Блок контролю доступу в купе за допомогою магнітних карток
Електрощит купейного вагона 110В виробництва ТВЗ

Розподільні пристрої

Розподільні пристрої служать для розподілу електричної енергії споживачам і контролю над режимами роботи електричного устаткування вагона. Розподільні пристрої виконуються у вигляді розподільних щитів, шаф та пультів управління. На щитах, пультах управління розміщується регулююча, комутаційна та захисна апаратура, а також електровимірювальні прилади та сигнальні лампи.

Регулятор напруги генератора (РНГ)

Щоб генератор, що приводиться у обертання від колісної пари вагона, при всіх режимах експлуатації видавав практично постійну напругу, його необхідно регулювати. Для цього служить регулятор напруги, який, впливаючи на величину струму збудження, підтримує напругу генератора постійним. Будь-який регулятор напруги має вимірювальний пристрій (котушка), що контролює зміну напруги від заданої величини (установки), і виконавче (вугільний стовп, що має змінний омічний опір), яке, отримавши сигнал від вимірювального пристрою, впливає на величину струму збудження і призводить напругу генератора до нормі.

Регулятор напруги мережі освітлення (РНР)

Автоматичний пристрій для стабілізації напруги мережі освітлення лампами розжарювання. Конструкція РНС аналогічна регулятору напруги генератора. РНС працює наступним чином: якщо напруга в мережі освітлення підвищується, то якір електромагніту під дією магніторушійної сили повертається проти годинникової стрілки, вугільні стовпці розтискаються, їх опір збільшується, що призводить до зростання падіння напруги в мережі, поки воно не досягне заданої величини.

Обмежувач струму генератора (ОТГ)

Служить захисту генератора від перевантаження. Режим перевантаження генератора виникає при сильно розрядженій батареї, коли її зарядний струм вдвічі-втричі перевищує номінальну величину, а також при наявності в батареї несправних акумуляторів.

Принцип роботи та конструкція ОТГ аналогічний регуляторам.

Комутаційна апаратура – це електричні пристрої, за допомогою яких здійснюється включення та перемикання електричних кіл (тумблери, вимикачі).

Реле зворотного струму (РОТ)

РОТ підключає генератор, коли його напруга стає вище напруги акумуляторної батареї. При цьому в момент включення РОТ генератор може дати номінальну потужність. РОТ відключає генератор тоді, коли напруга генератора стає меншою за напругу акумуляторної батареї.

Контактор – апарат, який служить для дистанційного та автоматичного включення та відключення електричних ланцюгів з великими величинами струму навантаження. Контактори бувають постійного змінного струму, розраховані на низьку напругу (до 1000 В) або на високу напругу (понад 1000 В).

Реле – апарат, який замикає (замикають) або розмикає (розмикаючі) контакти під дією різних факторів: при подачі напруги на котушку (проміжне реле), збільшення струму в ланцюзі понад задану величину (струмове реле), підвищення або зниження температури відносно заданої величини ( температурне реле) і т.д.

Проміжне реле застосовується в автоматичних ланцюгах керування вентиляцією вагона, аварійного освітлення, контролю букс тощо.